راهنمای مراقبت و روتین پوست مختلط. برای درمان پوست مختلط چکار کنیم؟

نوشته شده در 20 شهریور 1402
مراقبت و درمان پوست
راهنمای مراقبت و روتین پوست مختلط. برای درمان پوست مختلط چکار کنیم؟

راهنمای گام به گام مراقبت و روتین پوست مختلط و دارای منافذ

پوست مختلط یکی از مشکلات شایع پوستی است که ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و ناخوشایندی در ظاهر پوست شود. این نوع پوست معمولاً در مناطقی مانند ناحیه T صورت (پیشانی، بین ابروها و بین بینی) چرب و در سایر مناطق صورت خشک و حتی نرمال است. این تفاوت در تولید چربی و رطوبت پوست، منجر به ایجاد منافذ باز یا اصطلاحا (پوست پرتقالی) شده و مشکلات دیگری مانند: جوش‌های سفید و سرسیاه، پوست چرب و درخشان، و ضایعات جلدی مرتبط با پوست چرب منجر می‌شوند.

تفاوت پوست چرب و پوست مختلط:

پوست چرب و پوست مختلط دو نوع پوست متفاوت هستند. پوست چرب بیشتر در مناطق T (پیشانی، بینی و چانه) چربی بیشتری دارد و ممکن است با جوش ها و لکه های چربی مواجه شود. این نوع پوست معمولاً با محصولات ضد چربی و روش های کنترل چربی مراقبت می شود.

پوست مختلط همچنین در نواحی T چرب است، اما در نواحی U (گونه ها و دهان) و C (گونه ها و چانه) خشک است. این نوع پوست ممکن است با خشکی، ترک خوردگی و التهاب در نواحی خشک مواجه شود. برای مراقبت از پوست مختلط، باید از محصولات ترطیب کننده و مرطوب کننده مناسب برای نواحی خشک استفاده کرد و در عین حال از محصولات ضد چربی برای نواحی چرب استفاده کرد.

علل اصلی بروز پوست مختلط عبارتند از:

1. عوامل ژنتیکی: برخی افراد به دلایل ژنتیکی بیشترین تولید چربی را در ناحیه T صورت دارند که باعث ایجاد پوست چرب و مختلط می شود.

2. تغذیه نامناسب: مصرف غذاهای چرب و شیرین، مصرف بیش از حد قند و نمک، عدم مصرف مواد غذایی سالم و فقیر در ویتامین ها و مواد معدنی، می تواند به افزایش تولید چربی پوست و بروز پوست چرب و مختلط منجر شود.

3. تغییرات هورمونی: در دوران نوجوانی، بارداری و دوران پیش از وقوع پریود، سطح هورمون ها در بدن تغییر می کند که ممکن است منجر به افزایش تولید چربی پوست شود.

4. استفاده از محصولات نامناسب برای پوست: استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی نامناسب برای پوست می تواند باعث انسداد منافذ پوست شده و باعث بروز پوست چرب و مختلط شود.

5. استرس و تنش: استرس و تنش روزمره می تواند به افزایش تولید چربی پوست و بروز پوست چرب و مختلط منجر شود.

برای شناخت بیشتر پوست مختلط‌ می‌توانید مقاله شناخت نوع پوست من کدام است را مطالعه نمایید.

برای مراقبت از پوست مختلط، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. استفاده از محصولات آبرسان و مرطوب کننده مناسب: برخلاف تصور عموم به دلیل داشتن پوست چرب نیاز به مصرف آبرسان و مرطوب کننده نمی‌باشد. استفاده از محصولات شستشو و مرطوب کننده مناسب برای پوست مختلط می‌تواند به تعادل ترشح چربی پوست کمک کند و این یکی دیگر از عواملی است که باعث حفظ رطوبت پوست و در نهایت تعادل ترشح چربی و کمک به سزایی می‌کند. محصولات کنترل چربی که حاوی عصاره آلوئه ورا، اسید سالیسیلیک، هیالورونیک اسید و روغن درخت چای هستند انتخاب بسیار مناسب و هوشمندانه‌ای هستند.

محصولات آبرسان ومرطوب کننده مناسب پوست چرب و مختلط

2. شستشو صورت منظم: شستشو صورت دو بار در روتین روزانه خود با آب ولرم و محصولات شستشوی مناسب برای پوست مختلط و چرب و جوشدار می‌تواند از ترشح چربی بیش از حد و ایجاد جوش‌ها جلوگیری کند. به این نکته توجه داشته باشید پوست صورت خود را با آب داغ یا خیلی سرد شستشو ندهید، زیرا باعث تحریک بیشتر پوست و بهم خوردن تعادل چربی و در نهایت ترشح بیشتر غدد سبوم می‌شوید. شستشوی عمقی پوست بعد از میکاپ و از بین بردن مواد آرایشی و زدودن آن به ظاهر ممکن است صورت گرفته باشد اما این امر زمانی به شکل صحیح رخ می‌دهد که قبل از شستشوی پوست به وسیله یک میسلارواتر مناسب پوست مختلط آلودگی‌های پوست را بگیریم و سپس صورت خود را شستشو دهیم.

محصولات شستشوی پوست مختلط

3. استفاده از تونر مناسب: بعد از شستشوی پوست صورت زمانی که پوست رطوبت دارد از یک تونر مناسب پوست چرب می‌توانید پوست را از آلودگی‌هایی که با شستشو از بین نرفته است پاک کرده و با این کار پوست علاوه بر پاکسازی عمقی، به بهبود منافذ باز و بزرگ و هم‌چنین کنترل و تعادل PH پوست صورت نیز کمک کرده‌اید.

4. استفاده از ماسک‌: استفاده از ماسک‌های خاک رس و ماسک ذغال فعال می‌تواند به جذب چربی اضافی و تمیز کردن منافذ باز کمک کند. ماسک خاک رس را می‌توانید یک بار در هفته بر روی ناحیه T صورت قرار دهید و پس از 15-20 دقیقه با آب گرم بشویید.

ماسک مناسب پوست مختلط و جوشدار

5. استفاده از کرم‌های ضد جوش: استفاده از کرم‌های ضد جوش حاوی مواد مانند بنزویل پراکسید و اسید سالیسیلیک می‌تواند به کنترل جوش‌ها و لک‌های چربی کمک کند.

کرم ضدجوش  مناسب پوست مختلط

6. استفاده از کرم ضد آفتاب: استفاده از کرم ضد آفتاب‌های فاقد چربی مناسب پوست چرب با فاکتور حفاظتی مناسب و برحسب نوع پوست و تمدید کردن آن را جدی بگیرید؛ حتی وقتی درمحیط خانه هستید، این امر می‌تواند از آسیب دیدن پوست ناحیه T صورت به دلیل تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کند همچنین از پیری زودرس پوست صورت خود جلوگیری کرده و آن را به تعویق می‌اندازید.

ضدآفتاب مناسب پوست چرب و مختلط

7. تغذیه مناسب: مصرف مواد غذایی سالم و غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند به بهبود وضعیت پوست مختلط و چرب کمک کند. مصرف مقدار کافی آب نیز برای رطوبت رسانی پوست بسیار مهم است.

رژیم غذایی برای پوست مختلط و جوشدار

پوست مختلط به معنای داشتن مناطقی از پوست که چرب و منافذ باز دارند و مناطقی که خشک و ترشح چربی کمتری دارند است. منافذ باز (پوست چرب) به علت بالا بودن ترشح بیش از حد چربی از غده‌های چربی پوست، یا غدد سبوم باعث ایجاد جوش‌ها و لک‌های چربی می‌شوند.

جوش های سرسیاه یا جوش های مکانیکی یکی از مشکلات پوستی رایج است که ممکن است باعث ناراحتی و ناخوشایندی در ظاهر پوست شود. این نوع جوش ها معمولاً در ناحیه صورت، بینی، پشت، شانه و قفسه سینه بروز می کنند. آنها به صورت قرمز و تورم شده ظاهر می شوند و ممکن است باعث ایجاد احساس درد و خارش در پوست شود. در ادامه به علل اصلی بروز جوش های سرسیاه می‌پردازیم.

جوشهای سرسیاه بینی

علل اصلی بروز جوش های سرسیاه عبارتند از:

1. انسداد منافذ پوست: انسداد منافذ پوست با چربی، سلول های مرده و ذرات آلودگی می تواند باعث بروز جوش های سرسیاه شود.

2. تولید چربی بیش از حد: تولید بیش از حد چربی توسط غده های چربی پوست می تواند باعث بروز جوش های سرسیاه شود.

3. التهاب پوست: التهاب پوست ممکن است به علت عفونت با باکتری ها، قارچ ها یا ویروس ها رخ دهد و باعث بروز جوش های سرسیاه شود.

4. تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی در دوران نوجوانی، بارداری و دوران پیش از وقوع پریود ممکن است باعث بروز جوش های سرسیاه شود.

5. استفاده از محصولات نامناسب برای پوست: استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی نامناسب برای پوست می تواند منافذ پوست را انسداد کرده و باعث بروز جوش های سرسیاه شود.

6. استفاده از محصولات ضد آفتاب نامناسب: استفاده از محصولات ضد آفتاب با عامل حفاظتی مناسب می تواند جوش های سرسیاه را تحریک کند.

برای مدیریت و کنترل جوش های سرسیاه، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 کاهش استرس و تنش: کاهش استرس و تنش روزمره با استفاده از روش های مدیریت استرس مانند یوگا، تمرینات تنفسی و تکنیک های آرامش بخش می تواند به بهبود وضعیت پوست و کاهش انسداد منافذ پوست کمک کند.

در نهایت، برای داشتن پوست سالم و زیبا، مراقبت های پوستی منظم و استفاده از محصولات مناسب بسیار مهم است. همچنین، رعایت تغذیه سالم و کاهش استرس و تنش نیز بهبود وضعیت پوست را تسریع خواهد کرد.پوست مختلط نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارد. استفاده از محصولات مناسب برای هر منطقه از پوست و تعادل دادن به رطوبت و چربی پوست، می‌تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند. همچنین، رعایت تغذیه سالم، استفاده از محافظت‌کننده‌ها در برابر آفتاب و استفاده از روش‌های پاکسازی مناسب، نقش مهمی در حفظ سلامت پوست مختلط دارند.
  • ساماندهی
کلیه حقوق متعلق به رو مد باش است
Whatsapp